Technologia wtrysku tworzyw sztucznych 

Podstawowym materiałem do wtrysku tworzyw sztucznych jest tworzywo sztuczne, które w postaci granulatu transportowane jest za pomocą pomp ssących z pojemników transportowych do lejów znajdujących się w górnej części wtryskarki. 

Zasysanie materiału do lejów wtryskarek może być poprzedzone wzbogaceniem materiału barwnikiem lub innym składnikiem (smar, środek porotwórczy…) i wysuszeniem. W przypadku, gdy jest to technologicznie konieczne do wysuszenia materiału przed prasowaniem, granulat najpierw trafia do silosu suszącego (w naszym przypadku molekularnego), gdzie jest suszony do uzyskania wymaganych wartości. Prawidłową zawartość wilgoci w materiale sprawdza analizator halogenowy lub inny. 

Przygotowany granulat jest następnie usuwany za pomocą leja umieszczonego w komorze plastyfikującej. W komorze plastyfikacyjnej materiał topi się za pomocą nagrzewnic indukcyjnych. Następnie stopiony materiał jest homogenizowany przy małych prędkościach leja, a stopione tworzywo sztuczne jest wtryskiwane pod wysokim ciśnieniem, tak zwany przepływ laminarny do formy. 

Wtryskiwany plastik jest następnie stabilizowany i chłodzony przez układ chłodzenia. 

Po ustabilizowaniu produktu z tworzywa sztucznego forma jest otwierana i wyjmowana jest część z tworzywa sztucznego. Po ponownym zamknięciu formy wtryskowej cykl wtrysku tworzywa powtarza się. 

Podczas procesu wtryskiwania tworzywa sztucznego często powstaje również niepożądany ładunek statyczny, gdy produkt jest wyjmowany z formy, dociera do jego powierzchni i zatrzymuje się na niej kurz oraz brud. Jego eliminacja jest konieczna, dlatego teraz poświęcimy temu aspektowi nieco więcej uwagi.  

Reference

Naše spolupráce s MEPAC CZ trvá již od roku 2006 a zatím nenacházím žádných negativní slov. Důležité je, že vždy vše probíhalo bez problému.

Jan Kristen

Viscuma s.r.o.

S MEPAC CZ stabilně spolupracujeme a to především v oblastech navařování, gravírování a dalších úprav forem. I když často na termín spěcháme, oceňujeme ochotu zakázku dodat do 2 dnů.

Dominik Bartoněk

Hirschmann Automotive VS s.r.o.

Se spolupráci s nástrojárnou Vsetín jsme velice spokojeni. Nejvíce si ceníme ochoty operativně dolaďovat různé nedostatky. Vždy vše samozřejmě v požadovaném termínu.

Marian Daněk

Austin

Novinky a aktuality
Návštěva Střední průmyslové školy v Karviné

Návštěva Střední průmyslové školy v Karviné

Studenti Střední průmyslové školy v Karviné si vyzkoušeli práci s technologiemi přesného strojírenství. Dne 3. března k nám na centrálu v Třinci zavítali studenti 3. ročníku Střední průmyslové školy v Karviné. Mladí strojaři si mohli sami vyzkoušet jak probíhá...

číst více
Ruční svařovací laser

Ruční svařovací laser

RUČNÍ SVAŘOVACÍ LASERJinou svařovací metodou bychom to nezvládli..Přišel k nám zákazník se zajímavou výzvou, zavařit krytování o objemu 2m³ tudíž se jednalo o dlouhé sváry, které bylo třeba zavařit rychle a hlavně bez tepelného zatížení, aby nevznikla deformace...

číst více
Strojaři se seznámili s inovativní technologií Lase ONE

Strojaři se seznámili s inovativní technologií Lase ONE

    Budoucí posila pro přesné strojírenství? Dne 28.11.2022 jsme navštívili Střední průmyslovou školu a Obchodní akademii v Bruntále , abychom třídě 3.C předvedli inovativní technologii Lase ONE – mikrosvařování, která se využívá v přeném strojírenství....

číst více