Laserové gravírování

Vážení klienti společnosti MEPAC CZ, pro kompletní nabídku našich laserových systémů, či služeb s nimi spojených, Vás zveme na webovou stránku profilaser.eu – kde naleznete veškeré informace. Na tomto webu můžete poptat jakýkoliv laserový systém, či službu. Děkujeme.

V rámci našich služeb nabízíme laserové gravírování, popisování, řezání a popisování velkých forem u zákazníků.

Laserové popisování: keramika, plasty (i dvousložkové), kovy, kompozity

Laserové gravírování: vstřikovacích a vyfukových forem a jejich částí, střižných a ohýbacích nástrojů, elektrod pro EDM hloubení nástrojů a speciálních dílů.

Laserové popisování

Laserové popisování formy

Laserové popisování je metoda sloužící k vytvoření popisu nebo loga na značený předmět. Přednostmi této metody jsou především vysoká kvalita, rychlost samotného popisování a jeho stálost.

Celý popis vzniká dopadem laseru na materiál a tím je vytvořen samotný vizuální efekt. Výsledek lze pak prostřednictvím různých parametrů měnit.

Metoda laserového popisování se stala velmi populární a lze ji aplikovat na materiály, jako jsou kov, plast, sklo a jiné. Zároveň nahradila například tamponový tisk apod.

Fotogalerie

Laserové gravírování

Gravírovaní razidla

Laserová technologie se v minulosti rovnala spíše zvláštnosti, která byla v průmyslovém využití jen těžko dosažitelná. Postupem času ale lasery získávají širší uplatnění v oborech napříč průmyslovým spektrem a za raritu je nyní považováno spíše ruční rytí do předmětů. Právě to bylo předchůdcem a jedinou možností pro výrobu ornamentů, nápisů či erbů.

Jednou z takových technologií je laserové gravírování, též označováno jako značení, laserové značkování, laserové popisování či laserový marking.

Gravírování pomocí laserové technologie představuje nejjednodušší a nejefektivnější propracování gravírovaného nápisu či grafiky, a to do široké škály materiálů.

 

Celý princip laserových systémů spočívá v působení laserového paprsku, který buďto částečně mění strukturu značeného materiálu nebo částečně dochází k jeho odnímání, resp. vysokému zahřátí a následnému vypařování do hloubky v řádu mikrometrů.

V zásadě jsou používány CO2 lasery a vláknové lasery. Tyto lasery jsou uchyceny pro plošné použití na stacionárním rameni nebo dvouosém plotru, u kterého lze omezit rozsah plochy gravírování pouze plochou plotru. Často se využívá také šíření laserového svazku pomocí galvoskenerů, kdy je dvěma pohyblivými zrcadly rychleji gravírována větší plocha, ovšem ze stejné pozice.

Výsledkem celého procesu gravírování je pak požadovaná kontrastní stopa. Výrobek po celou dobu zůstává nepoznamenán fyzickou manipulací. Celý proces je bezdotykový, materiál proto není nijak zatěžován a nedochází ke zničení upravovaného předmětu.

 

UPLATNĚNÍ LASEROVÉHO GRAVÍROVÁNÍ

Využití lze nalézt v oblastech plastikářského, gumárenského a hutního průmyslu, ale také ve výrobě. Jedná se především o kovo-nástrojárny, gravírování vstřikovacích a lisovacích forem, gravírování vyjiskřovacích měděných i uhlíkových elektrod, vyhazovačů, datumovek, razníků a razidel, hotových výrobků a jiné.

Mimo uvedené se laserové gravírování aplikuje také při úpravě reklamních předmětů (propisky, svítilny, přívěšky na klíče, ...), při výrobě štítků a cedulek (kovové plakety, dřevěné cedulky, plastové jmenovky, …), při gravírování džínoviny a na dalších kovových i nekovových materiálech.

 

VÝHODY LASEROVÉHO GRAVÍROVÁNÍ

Hlavními výhodami technologie jsou vysoká kvalita ostrosti hran, samotná rychlost procesu a vysoká přesnost. Opomenuty nesmí zůstat ani odolnost, bezkontaktnost, minimální tepelné ovlivnění povrchu či nesmazatelnost.

Celý proces je nízkonákladový-při práci není zapotřebí žádný spotřební materiál, pouze elektrická energie. Ta v případě vláknových laserů nepřesahuje příkon 250 W. Velkou výhodou je také minimální odpad a ekologická šetrnost celého procesu.

 

Laserové gravírování v MEPACU

Společnost MEPAC CZ nabízí jak službu laserového gravírování, tak gravírovací lasery k prodeji. Na výběr je hned z několika variant, v závislosti na preferencích zákazníka. V obou případech garantujeme nejvyšší kvalitu a splnění veškerých požadavků.

Fotogalerie

Lasery plotrové

Ukázka popisování dřeva

Plotrové lasery (nejčastěji se jedná o lasery typu CO2) disponují velkou pracovní plochou, která umožňuje řezání nebo gravírování materiálu. I přesto, že jsou tyto lasery pomalejší než lasery
s „galvohlavou“ jejich výhodou je právě to, že dokáží popsat či od sebe oddělit velké plochy. 

Fotogalerie

Laserové gravírování vstřikovacích forem

Gravírování zrcadlový lesk

Gravírování laserovým paprskem do forem je v dnešní době velmi využívaná metoda. Můžeme rychle měnit nápisy, loga, motivy a datumovky. Software umožňuje spoustu možností nastavení od velikosti až po výkon a hloubku popisů. Největší výhoda laserů při gravírování popisů je v přesnosti rozměrů a ostrosti hran daného popisu. Proto se hodí na gravírování různých tvarů a motivů.

Fotogalerie